Mutfak Tezgahı Ölçüsü Nasıl Alınır?

Mutfak tezgahı ölçü birimi metretüldür. Bu sebepten ötürü öncelikle metretül ölçü birimini bilmeniz gerekmektedir.

Metretül Nedir?

Metretül, iki boyutlu malzemenin tek boyutu standart alınarak yapılan hesaplamalardır. Mutfak tezgahlarında; tezgahın derinliği 60-cm olmak şartıyla 1 metre boy 1 metretüle denk düşmektedir. 60cm'yi geçmesi durumunda tezgahınıza özel fiyatlandırma yapmak gerekmektedir.

Mutfak tezgahlarında ocak ve evye yerleri taşın içerisinde kesim yapıldığından ölçüden düşürülmemektedir.

Düz Tezgah Ölçüsü Nasıl Alınır?

Düz tezgah ölçüsü almak tezgah ölçüsü içerisindeki en kolay alınabilen ölçüdür. Çimstone’da 3 metreye kadar, Belenco’da  3.05 metreye kadar olan ölçüler tek parça olarak çıkabilmektedir. Örnek görselde yer aldığı gibi tezgah boyu 3 metredir ve tek parça halinde çıkmaktadır. 3 metreyi geçmesi durumunda ek yapılma ihtiyacı doğmaktadır.

Ekli Düz Tezgah Ölçüsü Nasıl Alınır?

Tezgahın Çimstone’da 3 metre, Belenco’da ise 3.05 metreyi geçmesi durumunda tezgah iki parçadan oluşmaktadır. Bu gibi durumlarda genellikle ek yeri ocak kanadının altına bırakılmaktadır. Ocak kesim ölçüsü ocağın modeline göre değişmekle birlikte çoğunluğu 56×49’dur. Örnek görselde görüldüğü üzere toplam boy 3.60 mtül’dür. Ek yeri ise 2.30’dan verilmiştir. Tezgah ise 2.30+1.30 olarak iki parçadan oluşmuştur. Mevcut tezgah aynı zamanda ocağın solundan da verilebilirdi. Bu durumda 3.60 boyunda olan tezgah 2.86+0.74 olacaktı.

L Tezgah Ölçüsü Nasıl Alınır?

L tezgahlar iki parçadan oluşmaktadır. Örnek görselde de görüldüğü üzere parçaların boyları 2.80 ve 2.20’dir. Eğer ki siz ölçüyü duvardan duvara aldıysanız birleşim yerindeki derinliği düşmeniz gerekir. Örnek görselde birleşim yeri düşürülmüş olup, toplam boy 2.80+2.20= 5 mtül’dür.

U Tezgah Ölçüsü Nasıl Alınır?

U tezgahlar ise 3 parçadan oluşmaktadır. Örnek görselde de görüldüğü üzere parçaların boyları 3 metreyi geçmemekte ve tek parça alınabilmektedir. U tezgahlarda L tezgahlarda olduğu gibi birleşim yerlerindeki derinliklerin düşürülmesi gerekir. Örnek görselde birleşim yerleri düşürülmüş olup, toplam boy 1.90+2.90+2.20= 7 mtül’dür.


DİKKAT!

Mutfak tezgahı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus seçilen malzemenin kolay temizlenebilir olması, leke bırakmaması, dayanıklı olmasıdır.Yemek hazırlamak için kullanılan tezgahlar her an organik malzemeyle içiçedir. Besin yönünden zengin bu ortam bakteri oluşumuna açıktır. Kuvars malzemeden yüksek ısılarda sıkıştırılarak yapılmış kompozit taş tezgahlar (çimstone) yüzeylerinde gözenek barındırmadığı için bakteri üremesine uygun değildir. Mermer ve granitte ise gözenekler ve kılcal damarlar olduğundan bakteri barındırma konusunda tam anlamda güvenli olmayabilir. 

Mutfak İçin Uygun Olan Renk Seçenekleri

Mutfak, evin en sık kullanılan ve en önemli odalarından biridir. Bu nedenle mutfak için doğru renk seçimi yapmak önemlidir. Mutfağınızın şık ve sade olması için tezgah seçiminde mobilyaların renk uyumu ve mutfağın boyutu dikkate alınmalıdır. Açık renkler olduğunuz yeri daha geniş gösterir ve daha rahat bir ortam elde edersiniz.

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Mutfağın küçük olması da tezgah seçiminde önemli bir husustur. Minimal mobilyalar kullanmak, aydınlatma ve doğru depolama alanları ile mutfağınızı harika bir şekilde dekore edebilirsiniz. Örneğin normal masa ve sandalye koymak yerine katlanabilir masa veya bar masası taburesi kullanarak daha şık bir görünüm elde edebilirsiniz.


Mutfak Tezgah Seçiminde Dayanıklılık

Mutfak tezgahları genel olarak ısıya fazlasıyla  maruz  kalır. Bu yüzden her tezgah malzemesi buna dayanamayabilir.Granit ve  kompozit taş (Çimstone) darbelere karşı dayanıklılık sergiler.. Mermer de sert bir doğal taş olması dolayısıyla darbelere karşı dayanıklı malzemelerdendir.  Kuvars kompozit bir taş olup, dünyadaki  en sert minerallerden biridir ve bu malzemeyle yapılan tezgahlar son derece dayanıklıd olur. ve modern  mutfaklarda hoş bir denge sağlar.

Vintage Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Vintage tarzı mutfak dekorasyonu, eski ve klasik görünümü sevenler için oldukça popülerdir. Vintage mutfak dekorasyonu yaparken, mutfaktaki eşyalarınızı gözden geçirmek ve vintage tarzında olanları belirlemektir. Örneğin, eski bir antika lavabo veya eski stil bir fırın kullanılabilir. Bu tür eşyalar, vintage tarzının en önemli parçalarından olup ve mutfak dekorasyonunuza önemli bir yere sahiptir.